عنوان سال 1401

اوقات شرعی

23

امروزه در اطراف ما شبهاتی زیادی در مورد دین مطرح می شود که یکی از آنها این است که دین زاییده ترس بشر است و این ترس باعث شده که انسان به دین پناه برد.

به گزارش خبرنگار حوزه دین و اندیشه خبرگزاری ایمنا، با توجه به این موضوع حجت‌الاسلام رضا محمدی، یکی از کارشناسان مذهبی رادیو معارف در برنامه "پرسمان اعتقادی" به این مسئله اینگونه پاسخ می دهد.

در پاسخ به این شبهه که دین زاییده ترس است به دو صورت حلی و نقصی می توان پاسخ داد و بایدگفت مطالعات دینی این‌گونه شبهات را صریحا رد می‌کند.

بخش اول، پاسخهای حلی است. به عنوان نمونه یک جواب، دین را نیاز ذاتی و عقلی انسان و آن را زاییده فطرت انسانی می‌داند؛ چرا که دین ریشه در فطرت انسان دارد و چون انسان، انسان است دین دارد.

بخش دوم پاسخهای نقصی است، پاسخهای نقضی که در جواب این شبهه مطرح است؛ همچون این جواب که اگر دین زاییده ترس بشری بود باید بعد از رفع شدن منبع ترس، دینداری نیز زائل می‌شد چون منبع آن از بین رفته بود؛ مثلا وقتی بشر متوجه شد که رعد و برق ترس ندارد باید دین نیز با بالا رفتن آگاهی‌ها و کم شدن ترس ها رخت بر می‌بست؛ در حالی که این گونه نشد و روز به روز بر عزت دین افزوده می‌شود.

اگر اینگونه بود باید همواره دینداران ترسوترین افراد بشر و بی‌دین ها شجاع‌ترین افراد بشر می‌بودند، حال اینکه بلعکس آن صادق است؛ چرا که همواره در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل این افراد دیندار بودند که با جان گذشتگی از حق پاسداری کردند. همانگونه که در جبهه‌های جنگ ایران در 8 سال دفاع مقدس و اکنون همچون صدر اسلام در جنگ بدر که جبهه حق با 313 نفر که حدود یک سوم دشمن بود با کمترین تجهیزات در مقابل باطل ایستادند و ذره‌ای ترس نداشتند در حالی که دشمن از قدرت آنها ترسیده بود.

همواره دینداران شجاع‌ترین افراد بوده‌اند، چه کسی در تاریخ می‌تواند ادعا کند امیرالؤمنین شجاع نبود یا دین نداشت؟ بنابراین این حرف نقضهای فراوانی دارد.

اگر افرادی که این ادعا را مطرح کرده‌اند ذره‌ای مطالعه در حوزه دین داشتند چنین حرفی را مطرح نمی‌کردند و این  تحلیل های صرف روانشناسانه است که بدون هیچ مطالعه‌ای مطرح کردند، چراکه اگر این حرف درست بود دین باید همواره دعوت به ترس می‌کرد در حالی که دین ترس را به عنوان یکی از رذایل اخلاقی معرفی می‌کند. همانگونه مولا امیرالمؤمنین جُبن و ترس را یک نقص می‌داند و منشأ آن را بدگمانی به خدا معرفی می‌کند.

روایات فروانی در مذمت ترس وجود دارد، روایات اهل بیت «علیهم‌السلام» از ترس جزء در مورد گناه انسان را باز می‌دارد و این نترسیدن را از صفات مؤمن برمی‌شمارد.

این ترسی که مطرح شده است، ترس موهوم است، ‌این نوع ترس در دین اسلام مورد مذمت است اما آن ترسی که مورد پذیرش است ترس از خدا و گناهان است./

اظلاعیه ها و لینک های مهم

 سازمان تبلیغات اسلامی