عنوان سال 1402

اوقات شرعی

کرسی آزاداندیشی «نقش زنان و خانواده در مواجهه با ماهواره» با مدیریت دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی حوزه علمیه اصفهان وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با همکاری مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) فریدن و چادگان و کریمه اهل بیت(ع) خوانسار برگزار شد.
 

به گزارش خبرگزاری ایمنا، طاهری دبیر این کرسی آزاداندیشی اظهار داشت: ماهواره آسیب­ هایی دارد و ضربه­ هایی را به پیکره­ جامعه­ اسلامی و تشیع وارد کرده است.
وی هدف از کرسی­ های آزاداندیشی را تقویت روحیه حقیقت جویی و انتقادگری دانست و افزود: نتیجه­ کرسی باید خوداتکایی فردی و بصیرت افزایی و زمینه سازی برای فرآیند تولید علم و نظریه پردازی باشد.
وی سخن خود را با سخنی از مقام معظم رهبری به پایان رساند که می­ فرمایند: «مراجع فرهنگی؛ یعنی علماء، اساتید، جوانان انقلابی و هنرمندان متعهد نگاه نقّادانه­ خود را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور داشته باشند و تذکر دهند و من معتقدم تذکرات باید با منطق محکم و بیان روشن باشند، نقطه نظرات صحیح را ارائه دهند. با تهمت زنی و جنجال آفرینی، بنده موافق نیستم.»
در قسمت دوم این جلسه معاون آموزش دفتر مطالعات فضای مجازی قم و مدیر رسانه ­ای معاونت تبلیغ استان قم عنوان داشت: درسنامه­ ای طراحی کرده ایم که برای تهیه آن که در حال حاضر تدریس هم می­شود  6 الی 7سال پیرامون بخش رسانه، تحقیقات زیادی صورت گرفته است.
 حجت الاسلام و المسلمین محمد فروهر در ادامه با بیان این که دو دسته افراد برای حل مشکل خود به دفتر مشاوره مراجعه می­ کنند، گفت: دسته اول برای حل مشکل خود در زمینه تربیت فرزند و دسته دوم برای حل اختلاف های فردی مانند اختلاف بین زن و شوهر.
وی افزود: به آن­ها فرمی داده می ­شود و در پایان این فرم یک سؤال از آن­­ها پرسیده شده است، سوال دسته اول این است که آیا فرزند شما به رسانه و بازی­ های کامپیوتری دسترسی دارد؟ و سوال دسته دوم این است که آیا در خانه شما ماهواره وجود دارد؟
وی تصریح کرد: از این نظرخواهی در 5000 فرم به این نتیجه رسیدیم که بالاترین آمار خانواده­ های مشکل­دار که شامل 98% ­است، مربوط به کسانی است که ماهوره دارند و آن را تماشا می کنند.
وی تأکید کرد: نمی­ گوییم هرکه ماهواره دارد مشکل دارد، بلکه هرکه مشکل دارد ماهواره دارد.
وی با بیان به این که دغدغه اوّل 92% خانواده های جمهوری اسلامی ایران اعتیاد فرزندانشان است، اظهار داشت: 12 میلیون جوان زیر 18 سال دسترسی به اینترنت و فضای مجازی دارند و هیچ کجای مراکز فرهنگی حوزوی این مسأله را رصد نمی­ کنند.
وی از ماهواره داشتن 63% از مردم کشورمان خبر داد و عنوان داشت: نباید فقط شعار بدهیم و باید فنی صحبت کنیم، در این صورت مردم هم قبول می­کنند.
وی افزود: 50% جلسه­ های ما در جمع مردمی بوده که اصلاً ماهواره نداشته اند، به همت یکی از دوستان در یک جمع 600 نفری از افرادی که ماهواره تماشا می­ کردند، صحبت کردیم و جالب است بدانید 150 دیش ماهواره جمع آوری شد، و یک استرس و نگرانی از وجود ماهواره در خانه­هایشان در آن­ها به وجود آمد و این به دلیل این بود که فنی صحبت شد و مردم هم پذیرفتند.
وی با بیان این که درسنامه در 4 فصل تنظیم شده است، بیان داشت: فصل اوّل ماهیّت شبکه­های ماهواره ­ای، شناخت خود ماهواره است که ما با اصل تکنولوژی مخالف نیستیم. همانطور که امام (ره) با سینما مخالف نبودند بلکه با فساد و فحشاء مخالف بودند.
وی به بیان یک مثال پرداخت و گفت: کشورهای غربی می­ گویند ما تمام محصولات هسته­ ای را به شما می دهیم، مانند این که به هند داده ­اند و الآن سانتریفیوژهای آن­ها بیشتر از کشور ماست، ولی با اصل تکنولوژی برای شما مخالفیم.
وی افزود: ما یک ظرف داریم و یک مظروف، اگر ظرف کثیف باشد، مظروف را هم کثیف می­ کند. وقتی لیوان کثیف باشد، آب پاک را هم کثیف و نجس خواهد کرد، این مظروف در دست کسانی است که آن را کثیف می­ کنند.
وی ادامه داد: آسیب­ های ماهواره روی فواید آن سایه انداخته است، ما با اصل تکنولوژی مخالف نیستیم که اگر مخالف بودیم، سنگ انرژی هسته­ ای را به سینه نمی­ زدیم.
وی با برشمردن آسیب­ های فردی ماهواره که هویت فرسایشی است، عنوان داشت: این پدیده­ عجیبی است زیرا فرد را از درون تهی می ­کند در صورتی که خود فرد متوجه نیست و موجب آسیب های خانوادگی و اجتماعی نیز خواهد شد.
وی با بیان این که فصل دوم شامل علل گرایش به شبکه­ های ماهواره ­ای است، عنوان داشت: راهکارهای مقابله با ماهواره در دو سطح کلان و مقابله فردی و خانوادگی قابل تقسیم است.
وی تصریح کرد: راهکار سطح کلان که تأثیرگذارتر و اصیل ­تر است عبارت اند از ارتقاء سواد رسانه­ای، تبیین ماهیت واقعی شبکه­ های ماهواره ­ای، جایگزین سازی و عدم برخورد شعارگونه و سلبی با ماهواره.
وی در ادامه با بیان مثالی گفت: سریال 410 قسمتی حریم سلطان با جذابیت های جنسی فراوان خسته کننده نیست ولی سریال 59 قسمتی ایران خسته کننده است، جایگزین مناسب با جذابیت مناسب نه جنسی، نیاز رسانه­ ماست.
وی به آیه 219 سوره بقره برای تبیین ناهنجاری ها اشاره کرد که می خوانیم: «يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ ۖ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا»؛ درباره شراب و قمار از تو سؤال مى کنند، بگو: «در آن دو گناه و زیان بزرگى است; و منافعى (از نظر مادى) براى مردم در بردارد; ولى گناه آن ها از نفعشان بیشتر است.»
وی با بیان این که روش قرآن به این گونه است که واقعیت را در مورد آن می­ گوید، اگر شراب را می­ پرسند واقعیت را بگوید، افزود: ماهواره فایده ای هم دارد، اخبار به روز، دسترسی به روز، اتصال جهانی، شبکه­ های دینی، اما «إِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا» ضررش غالب بر نفعش است.
وی در ادامه تأکید کرد: قرآن در آیه 106 سوره بقره می­ فرماید وقتی مردم را از چیزی منع می­کنی، جایگزینی به آن­ها بده «مَا نَنسَخْ مِنْ آيَةٍ أَوْ نُنسِهَا نَأْتِ بِخَيْرٍ مِّنْهَا أَوْ مِثْلِهَا ۗ أَلَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ» هر (حکم و) آیه اى را نسخ کنیم، و یا (نسخ) آن را به تأخیر اندازیم، بهتر از آن، یا همانند آن را مى آوریم. آیا نمى دانستى که خداوند بر هر چیزى تواناست؟!
وی در ادامه دیدگاه دین یهود را بیان کرد و گفت: یهود می گوید آنچه مردم می­ خواهند باید به آن­ها بدهیم تا بفهمند وابسته به ما هستند و مردم باید از چشم یهود به دنیا نگاه کنند.
وی تأکید کرد: هرکسی ماهواره دارد که مخالف دین  و ولایت نیست و همچنین یک خانم بدحجاب را اگر نهیِ تأثیرگذار نکنید، تأثیر منفی خواهد گذاشت.
وی یادآور شد: پیامبر اکرم(ص) می­ فرمایند «امر به معروف و نهی از منکر نکنید مگر این که امر و نهی شما سه شرط را داشته باشد. اوّل: امر و نهی نکنید مگر این که معروف را بشناسی و منکر را ترک کنی. دوم عدالت داشته باشید، سوم کسی را که امر و نهی می­کنی با او صمیمیت داشته باش و دوستانه انجام بده.»
وی از اقدامات سلبی در برداشتن ماهواره در بعضی از کشورها: چرا در ایران وقتی صحبت از ماهواره می شود و عدم استفاده از آن، ما را به عقب ماندگی و تحجر متهم می کنند؟!
وی ادامه داد: دلیل آن دیدن یک بُعد قضیه است، به عنوان مثال یک خانم بدحجاب حتماً خانم ذاتاً بدی نیست شاید بزرگوار هم باشد و از  دایره دین خارج نیست ولی عقیده اش را درمورد حجاب باید تغییر داد، قبل از پایین آوردن دیش ها، باید آگاهی داد و اگر ماهیت را فنی تبیین کنید، مردم قطعاً به سمت شما گرایش پیدا می کنند.
وی گفت: آقای رابرت مرداک به یک برنامه ای دعوت می شود، به او می گویند: «چرا شبکه فارسی1 را راه اندازی کردید؟» جواب می دهد: «من تا فارسی10 را هم راه می اندازم»، می پرسند: «چرا این قدر هزینه در حالی که کل کشورهای فارسی زبان 3 کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان است ولی الآن 120 شبکه فارسی زبان داریم، چرا این کار را می کنی؟ تو یک استرالیایی هستی، شبکه فاکس نیوز را داری، مادرت یهودی است و با اسرائیل هم ارتباط داری. چه نیازی به این کار داری؟» می گوید: «من می خواهم دیانت، حجاب و اخلاق را از ایرانی ها بگیرم»، مجری می پرسد: «تو شاید جان ایرانی ها را بتوانی بگیری ولی دینشان را نه»، جواب می دهد: «من ایرانی ها را قورباغه پز می کنم، فرانسوی ها قورباغه دوست دارند و سوپ قورباغه می خورند، هرکاری کنید قورباغه زنده داخل آب جوش نمی رود ولی اگر داخل آب سرد قرارش دهید و شعله روشن کنید کم کم آب به جوش می آید، رشته عصبی درد قورباغه می سوزد و دیگر درد و سوختگی را احساس نمی کند، قورباغه زنده است ولی نمی تواند خود را نجات دهد و به همان صورت می ماند، من می خواهم مردم مسلمان ایران را قورباغه پز کنم.»
وی به یک آقای مسلمان ایرانی که قورباغه پز شده است! اشاره کرد و گفت: این فرد مذهبی یک خانواده متدین داشته و بعد از آمدن ماهواره به خانه اش، دخترش که مسجد می رفت الآن ساعت ها خود را می آراید و بیرون می رود و زنش هم همینطور، ماه رمضان که فرا می رسد دیگر روزه گرفتن برای زن و خانواده اش معنا ندارد، می داند در این منجلاب گیر افتاده اما توان بیرون آمدن ندارد.
وی با بیان این که وظایف طلاب علوم دینی در سطح کلان، مطالبه گری است، افزود: نوشتن مقاله و تحقیق از جمله این مطالبه گری است و باید به یاد داشته باشیم که رهبر انقلاب فرموده اند «گاهی اوقات مشکلات فرهنگی موجب شده که من شب خوابم نبرد».
وی با تأکید به این که راهکار دوم مقابله با ماهواره در سطح مقابله فردی و خانوادگی است، اظهار داشت: خود خانواده ها و مردم باید تفکر کنند در مورد آسیب ها و دادن این تفکر به آن ها وظیفه ماست.
وی گفت: بعضی ها می گویند ماهواره روی ما تأثیر نمی گذارد باید جواب داد که اگر روی شما تأثیر نگذارد روی فرزند شما قطعاً مخرب است، در دو ماه گذشته 28 کودک را به دفتر مشاوره آوردند که آن ها تحت درمان بلوغ زودرس هستند!
وی تصریح کرد: جریان کلی رسانه ها که بخشی از آن ماهواره است روی روابط خانوادگی دست گذاشته اند و مهم ترین شاخص های این روابط صمیمیت؛ انس و عطوفت بین اعضای خانواده و ارتباط اعضا با یکدیگر، امنیت و تربیت است که این اضلاع یک خانواده پایدار است که ماهواره هر سه ضلع را مورد هجمه قرار داده است.
وی با بیان این که آمار ارتباط کلامی خانواده ایرانی 10 دقیقه است و صمیمیت ها کم شده است، اظهار داشت:  خروجی ماهواره تنوع طلبی، چندخواهی و عدم امنیت است در بحث تربیت هم، بلوغ زودرس جنسی، توهم گرایی، خشونت گرایی به وجود خواهد آمد.
وی دو مسأله را در این زمینه نگران کننده دانست و افزود: از سویی رویکرد به سمت ماهواره کاهش یافته ولی همین ماهواره وارد گوشی های همراه شده است، مثل شبکه های اجتماعی، از سوی دیگر کسی که در خانه ماهواره ندارد فرزند او در مدرسه با هم کلاسی خود که گوشیِ وصل به این شبکه ها را دارد در معرض خطر و آسیب ماهواره است.
 وی عنوان داشت: مدیریت رسانه در خانواده یعنی ایمن سازی و واکسینه همراه با ارتقاء سواد رسانه ای و حذف تکنولوژی ماهواره.

تاریخ آخرین بروز رسانی سایت :05 11 2023 .

اظلاعیه ها و لینک های مهم

 سازمان تبلیغات اسلامی